Essaouira (Al-Sawira) i „Gra o tron”, port w Astapor

Brama między targiem a medyną

Al-Sawira, Al-Suwajra lub Essaouira (arab. الصوير), a jeszcze wcześniej Mogador, w zależności, kto którą nazwę preferuje, to dość malownicze miejsce, rozsławione ostatnio „Grą o tron”. Tu właśnie kręcono część zdjęć z Daenerys, które odbywają się w Astaporze. Pozostałe sceny kręcono w Warzazat. Dziś to także siedziba Prowincji Essaouira / Al-Suwajra i ważne miasto przemyśłowe, z turystycznym i historycznym centrum.

Fragmenty budowli wykorzystanych w Grze o tron (As-Suwajra)
Fragmenty budowli wykorzystanych w Grze o tron (As-Suwajra)

Essaouira: Krótka historia

As-Suwajra jest stosunkowo młodym miastem, ale okolica była już zamieszkana w czasach prehistorycznych. W V wieku przed naszą erą ustanowiono tu placówkę handlową Kartaginy o nazwie Arambys. Podobno założył ją sam Hannon Żeglarz. W czasach rzymskich produkowano tu farby do barwienia tóg. W średniowieczu pochowano tu świętego muzułmańskiego – Sidi Mogdoula. Na jego cześć właśnie używano potem nazwy Mogador. Rozwój Essaouiry wiąże się bezpośrednio z budową fortu portugalskiego w 1506 – Castelo Real de Mogador. Wówczas to król Portugalii, Manuel I Szczęśliwy zaczął wznosić kilka twierdz w tej części Afryki, między innymi Al-Dzadidę. Forteca Mogador została zdobyta przez lokalną ludność w 1510.

Remontowana część, gdzie kręcili fragmenty targu niewolników (Al-Sawira)
Remontowana część, gdzie kręcili fragmenty targu niewolników (Al-Sawira)

W XVII wieku swoją kolonię próbowali zbudować tu Francuzi, ale to także skończyło się w miarę szybkim wyparciem ich z tych ziem. Choć po francusku, zachowali pewne przywileje. nową Essaouirę wzniesiono dopiero pod koniec XVIII wieku i było to już miasto marokańskie, które miało być portem położonym dość blisko Marrakeszu. Miasto zaprojektował pochodzący z Avinionu Théodore Cornut. On najpierw nazywał je Souira, czyli małą fortecą, a potem Es-Saouira, czyli pięknie zaprojektowaną. W XIX wieku był to już najważniejszy port Maroko. Wówczas przybywali tu kupcy różnych narodowości i wszystko się rozwijało. Essaouira podupadła w czasach francuskich oraz pod odzyskaniu niepodległości. Dziś na nowo jest znaczącym portem, a jednocześnie stare miasto przyciąga turystów.

„Gra o tron” i Essaouira jako Astapor
„Gra o tron” i Essaouira jako Astapor

Essaouira: Astapor z GOT

W Essaouirze Astapor z „Gry o tron”  widzimy głównie od strony oceanu. Częściowo na murach, po których spacerują Deanerys z Jorahem. Tam widzieli ukrzyżowanych niewolników. Niestety akurat podczas naszej wizyty mury były niedostępne dla zwiedzających, gdyż poddawano je renowacji. Normalnie stanowią dodatkową atrakcję, z której można spoglądać tak na ocean jak i na medynę.

Widok z muru na ocean
Widok z muru na ocean

Kręcono tu także część scen z handlarzem niewolników, panem Kraznysem, tym który miał na sprzedaż Nieskalanych. Niestety znajdują się one w części bezpośrednio związanej z wejściem na mur, więc odbiliśmy się od niej. Scena w której Nieskalani stoją, a potem zaczynają atak na swoich panów była kręcona w Warzazat.

Mury
Mury
Przy murach miejskich kręcono wnętrza Astapor („Gra o tron”)
Przy murach miejskich kręcono wnętrza Astapor („Gra o tron”)

Brama Porte de la Marine

Pewną namiastką jest mur przy samym porcie nad bramą Porte de la Marine, która wprowadza nas w medynę. Tu dało się wejść (za drobną opłatą). Zbudowany jest w podobny sposób, ale nie było go już w filmie, przynajmniej z góry. Stanowił za to tło. Między medyną a portem jest pewien placyk, gdzie zbudowano scenę przedstawiającą port Astapor. Tu doszło do próby zamachu na Deanerys i tu objawił się sir Barristan Selmy. Tym razem dało się tu wejść, ale przebudowa trwała, więc nie wygląda to w żaden sposób filmowo. Niestety takie czasem są uroki zwiedzania żywych lokacji, nie zawsze można dotrzeć do informacji o trwających remontach, nie mówiąc już o planowanych.

„Królestwo Niebieskie” i Essaouira
„Królestwo Niebieskie” i Essaouira

„Królestwo niebieskie” i Essaouira

Gdzie twórcy „Gry o tron” znaleźli to miejsce? Możliwe, że w innym hollywoodzkim hicie, kręconym w Maroko. Mowa oczywiście o „Królestwie niebieskim” Ridleya Scotta. Zwłaszcza, że serial wykorzystuje prawie te same miejsca, z tym, że ustawienie kamery jest już inne. U Scotta była to zarówno Mesyna (Włochy) skąd wypływali Krzyżowcy, jak i wąskie uliczki Jerozolimy czasów Baldwina (Izrael).

W filmie „John Wick 3” (2019) Chada Stahelskiego nagrano kilka ujęć w Essaouirze, doskonale widać choćby sceny w porcie. Miasto udaje jednak Casablancę.

Dodatkowo w serialu „Koło czasu”, w drugim sezonie, nagrywano tu kilka ujęć dziejących się w mieście Falme.

Mury miejskie Essaouira
Mury miejskie Essaouira

Medyna nad brzegiem oceanu

Sama Al-Sawira znajduje się na liście UNESCO, ze względu na unikalną medynę. Nie chodzi tylko o mur i morze, ale podobnie jak w Marrakeszu kulturę niematerialną, czyli w tym wypadku muzykę uzdrowicieli Gnaoua. Podobnie jak w Marrakeszu, tak i tu, w ramadan nie dało się nic takiego usłyszeć. Miejscowość znajduje się w miarę blisko Agadiru, skąd przybywają tu prawie codziennie wycieczki. Nie na długo, ale zwłaszcza przy wejściu tłum ludzi jest prawie cały czas. Chodzenie po medynie nawet w upalny dzień jest bardzo przyjemne, ze względu na świeżą, oceaniczną bryzę.

Medyna
Medyna
Medyna (Essaouira)
Medyna (Essaouira)

Targ rybny przy porcie

Nas jednak najbardziej zainteresował port. Z jednej strony widzieliśmy łodzie, wszystkie ładnie pomalowane na niebiesko, w podobny wzór. Z drugiej targ rybny, gdzie rybacy sprzedawali to, co złowili. Z murenami, krabami, rekinami i masą ryb na czele. Część z nich pakują w lód i wysyłają dalej, część zaś jest kupowana na miejscu. Wszędzie zaś kręcą się koty i latają mewy liczące na to, że coś im spadnie. To bardzo interesujące i klimatyczne miejsce, a co najważniejsze nie turystyczne. Nawet części osób nie podobało się chodzenie tu z aparatem, zwłaszcza, że byliśmy tu jedynymi turystami, acz nie robiliśmy też im zdjęć. Odległość od medyny jest bardzo niewielka, więc szkoda sobie ten port odpuścić, zwłaszcza gdy tętnił życiem.

Port z charakterystycznymi niebieskimi łodziami (Essaouira)
Port z charakterystycznymi niebieskimi łodziami (Essaouira)
Targ rybny ze świeżymi produktami
Targ rybny ze świeżymi produktami

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak marokański
Essaouira
Szlak filmowy
Essaouira i „Gra o tron”
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły