Ankara, stolica Turcji, atrakcje i zwiedzanie

Antikabir, Ankara

Ankara to nowoczesna stolica Turcji, miasto wielkie i w większości niedawno zbudowane. Jednak posiadające swoją długą historię i zabytki oraz urokliwe miejsca, a także muzea. Ankara to zupełnie inna Turcja, bardziej mieszkalna, bardziej administracyjna, niekoniecznie turystyczna.

Muzeum Republiki, Ankara
Muzeum Republiki, Ankara

Historia Ankary

Tereny dzisiejszej Ankary były zamieszkane przez ludy Hatti już w epoce brązu. Wówczas miasto nosiło nazwę Ankuwash. Hatti zostali zastąpieni przez Frygów (około 1000 lat przed naszą erą), co wiązało się z intensywnym rozwojem miasta. Jednocześnie też zaczynało zyskiwać na znaczeniu. Z tego okresu pochodzi legenda, że założył je król Midas. Miastem władali Lidyjczycy, a następnie Persowie. W 333 przed naszą erą zdobył je Aleksander Macedoński i od tego czasu zaczęły się tu silne wpływy greckie, wliczając w to zmianę nazwy. Nowa to Ankyra (Áγκυρα). To także okres, gdy Ankara stała się ważnym węzłem handlowym, wliczając to kupców z Morza Czarnego, Asyrii, Libanu czy Cypru.

Inskrypcje na świątyni Augusta (Ankara)
Inskrypcje na świątyni Augusta (Ankara)

Później miasto, jako Ancyra, było stolicą królestwa Galacji, zdominowanego przez celtyckie plemiona, a następnie zostało przyłączone do Rzymu. Mocno się w tym czasie rozwijało, właśnie z powodu skrzyżowania szlaków handlowych. W III wieku jednak władza Rzymu osłabła, miasto napadali Goci, Arabowie, a nawet było siedzibą Septymii Zenobii, żony króla Palmyry. Po tym burzliwym okresie Ankara wróciła do Rzymu. Zaś w IV wieku, już po podziale Cesarstwa, była jedną z rezydencji cesarzy Bizancjum. Nosiła wówczas nazwę Angora.

Pozostałości rzymskiego teatru
Pozostałości rzymskiego teatru

W VII wieku zaczął się kolejny trudny okres dla miasta, gdy dość często przechodziło z rąk do rąk. Persowie, Arabowie zdobywali je jednak na dość krótko, a Bizancjum odbijało i starało się rozwijać Ankarę. Trwało to aż do 1073 roku, gdy miasto przejęli Seldżukowie. Podczas wypraw krzyżowych na krótko odbił ją Rajmund z Tuluzy, jednak w końcu dostała się pod panowanie osmańskie. Jak spora część Turcji, w 1402 roku Ankarę spustoszyły mongolskie hordy Timura. Od tego czasu nie miała już dużego znaczenia.

Cytadela w Ankarze to miejsce, częściowo odnowione i atrakcyjne turystycznie
Cytadela w Ankarze to miejsce, częściowo odnowione i atrakcyjne turystycznie

Przełomem był upadek Imperium Osmańskiego. Alianci okupywali Stambuł, więc w 1920 roku Atatürk ustanowił Ankarę swoją siedzibą. Więc gdy proklamowano Republikę Turcji, miasto stało się formalną stolicą. Do lat 80. XX wieku Ankara była stosunkowo niewielka, dopiero potem nastąpił intensywny rozwój, aż stało się drugim miastem w kraju. Dziś Ankara to miasto nowoczesne. Wręcz mało zabytkowe, jeśli porówna się je z Bursą czy Stamubłem, ale jednocześnie ważne i rozwijające się..

Zamek (Cytadela), Ankara
Zamek (Cytadela), Ankara
Widok na Ankarę z cytadeli
Widok na Ankarę z cytadeli

Ankara: Antikabir

Ma też „nowe” zabytki. Zdecydowanie najważniejszym miejscem dla nowożytnej historii Turcji jest Mauzoleum Atatürka (Anıtkabir). To dość ciekawy budynek, łączący inspiracje klasycznymi stylami z prostą, nowszą zabudową. Olbrzymi plac z kolumnadą, pełniący  dodatkowo rolę muzeum. Ciało Mustafa Kemala Atatürka znajduje się w sali honorowej pod 40-tonowym sarkofagiem. Ciało zmarłego w 1938 roku w Stambule Ojca Turków przeniesiono do Anıtkabir w 1953 roku. . Mauzoleum można zwiedzać za darmo w godzinach otwarcia. Teren jest ogrodzony i pilnowany przez siły zbrojne. To też miejsce istotne dla współczesnej Turcji, pole dla protestów, wielkich wydarzeń, ale też przyprowadza się tu zagranicznych gości. Trzeba przyznać, że robi wrażenie i się wyróżnia. Zaś bryłę widać z wielu części miasta. Wokół mauzoleum znajduje się park, niestety nie jest dostępny do zwiedzania.

Antikabir, czyli Mauzoleum Atatürka
Antikabir, czyli Mauzoleum Atatürka
Mauzoleum Atatürka w Ankarze
Mauzoleum Atatürka w Ankarze

Ankara: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Drugą, obowiązkową atrakcją Ankary jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (Anadolu Medeniyetleri Müzesi). Uchodzi za jeden z najważniejszych obiektów muzealnych w Turcji, dostał swego czasu nawet nagrodę za najlepsze muzeum w kraju. Przede wszystkim zgromadzono tu sporo eksponatów z czasów starożytnych. Są one dobrze opisane i robi to wrażenie. Można tu spokojnie spędzić kilka godzin. W okolicy znajduje się Aleja Miedziana (Salman Sokak), gdzie jest sporo sklepów z pamiątkami.

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich jest jednym z najważniejszych obiektów muzealnych w Turcji
Muzeum Cywilizacji Anatolijskich jest jednym z najważniejszych obiektów muzealnych w Turcji

Muzeum Republiki w Ankarze

Choć muzeów Atatürka (i jego domów) w całym kraju jest mnóstwo, praktycznie są w każdym większym mieście, to jednak w Ankarze warto zwrócić uwagę na Muzeum Republiki (Cumhuriyet Müzesi). To dawna siedziba władz, więc poza pamiątkami o Atatürku, znajdziemy tu także trochę informacji o początkach Republiki. Można też zobaczyć dawną salę obrad. Samodzielne zwiedzanie zajmie zdecydowanie mniej czasu.

Dawna sala posiedzeń w Muzeum Republiki
Dawna sala posiedzeń w Muzeum Republiki

Rzymskie zabytki Ankary

W Ankarze ostało się kilka zabytków z czasów rzymskich. Nie tworzą one żadnego spójnego stanowiska archeologicznego, nawet małego, jak to miało miejsce w Ammanie. Natomiast jeden z nich jest zdecydowanie wart uwagi. To świątynia Augusta, czyli Augusteum. Kiedyś całą okolicę zwano Monumentum Ancyranum. Świątynia powstała gdzieś między 25 a 20 rokiem przed naszą erą. Ostały się mury, a na nich inskrypcje. To tak zwane Res Gestae Divi Augusti, czyli tekst ukazujący osiągnięcia Cezara Augusta. Ruiny są ogrodzone, nie można do nich podejść.

Dawna Świątynia Augusta (Ankara)
Dawna Świątynia Augusta (Ankara)

Obok znajduje się niewielki meczet (Hacı Bayram Veli Camii), który powstał w 1428 roku. Meczet Haci Bayram zbudowano w czasach otomańskich i uchodzi za jeden z najważniejszych meczetów w Ankarze. Samo dojście do meczetu i świątyni Augusta wiąże się z przejściem przez turystyczną część miasta, czyli sklepiki i niewielkie stragany. Daleko im do bazarów w Bursie czy Istambule. Zdecydowanie dalej znajdują się pozostałe rzymskie zabytki, czyli ruiny term, teatru czy drogi.

Meczet Haci Bayram
Meczet Haci Bayram

Cytadela w Ankarze

Dobrym punktem widokowym jest zamek w Ankarze lub tak zwana Cytadela w dzielnicy Ulus. Znajduje się on bardzo blisko Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Trzeba trochę podejść. Zamek składa się z dwóch części. Pierwsza to zewnętrzne mury, za którymi jest stare miasto. Do dziś zamieszkane, choć znajduje się tu też sporo sklepików i kawiarni. Jego uliczki wiodą do drugiej części warowni, czyli właściwego zamku. Jednak nie cały jest udostępniony. Pierwotna forteca powstała w VIII wieku przed naszą erą, ale przebudowywali ją kolejni władcy Ankary. Do dziś część terenu jest zajęta przez wojsko. Przed zamkiem też znajduje się turystyczny bazar, w który można się wgłębić chodząc wąskimi uliczkami.

Wejście do Cytadeli w Ankarze
Wejście do Cytadeli w Ankarze

Ankara: Meczety

Meczet Kocatepe (Kocatepe Camii) to największy meczet w Ankarze i jeden z większych w Turcji. To kolejna budowla, którą dość łatwo jest wyróżnić w panoramie miasta. Meczet wzniesiono w 1987 roku, ale jego historia sięga początków Republiki Tureckiej. W latach 40. XX wieku chciano wybudować nowy, duży meczet w stolicy. Trzykrotnie organizowano na niego konkurs. Za pierwszym razem żaden projekt się nie spodobał. Za drugim razem wybrano modernistyczny projekt, który jednak został oprotestowany przez konserwatystów. Jego zmodyfikowaną wersję wzniesiono później w Islamabadzie i dziś jest symbolem nowoczesnej architektury islamskiej. W trzecim podejściu wybrano projekt klasyczny, nawiązujący do stylu osmańskiego, meczetów z Istambułu czy Edirne. Dziś to kompleks ciekawy, ale nie wyróżniający się od tureckich standardów.

Meczet Kocatepe
Meczet Kocatepe

Nowy i całkiem spory jest też meczet Melike Hatum (Melika Hatum Camii). Otwarto go w 2017 roku i także jest wybudowany w klasycznym tureckim (ottomańskim) stylu, inspirowanym wpływami Bizancjum. Usytuowany jest w przy bulwarze Atatürka. Sama patronka prawdopodobnie żyła dostatnio w XIV wieku i była córką jednego z seldżuckich sułtanów.

Meczet Melike Hatum
Meczet Melike Hatum

Obok znajduje się także Gençlik Parkı, czyli park miejski, z lunaparkiem, wodnymi atrakcjami. To też jeden z najniższych punktów w samej Ankarze. Znajduje się w centrum, to dość dobre miejsce na krótki odpoczynek.

Park Gençlik, Ankara
Park Gençlik, Ankara

Zwiedzanie Ankary

Zdecydowanie mniej turystyczna jest dzielnica rządowa, nie tylko ze względu na siły zbrojne. Można się przejść, ale te budynki w dużej mierze powstały w czasach, gdy Turcja dopiero się rozwijała i niestety dobrze oddają tamtą epokę. Pomijając wspomniane fragmenty, zwłaszcza blisko świątyni Augusta, centrum Ankary nie zachwyca. Budynki są nowe, przypominające architekturę zachodnią. Czyni to stolicę Turcji miastem jakich wiele. Sporo tu życia nocnego, klubów, barów. Faktycznie, będąc przejazdem warto zwrócić uwagę na najważniejsze punkty, czyli Anitkabir i Muzeum Cywilizacji. Oba warto zobaczyć, resztę – jak jest możliwość.

Nie cała Ankara jest zadbana
Nie cała Ankara jest zadbana

Jeśli podobał Ci się wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak turecki
Ankara
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły