Meknes, dawna stolica Maroko i brama Bab el-Mansour

Meknes

Jeszcze jedna z dawnych stolic Maroka i jednocześnie kolejny zabytek na liście UNESCO od 1996. Znów głównie dzięki medynie. Dziś już trochę zapomniane. Położone dokładnie gdzieś między Rabatem a Fezem idealnie nadaje się jako miejsce krótkiego odpoczynku Przed dalszą trasą. Meknes (arab. مكناس) powstało w X wieku, choć już w VIII istniała tu inna osada. Ale dopiero sułtan Maulaj Isma’il przyczynił się do rozwoju ówczesnej stolicy.

Jedna z bram
Jedna z bram

Meknes: Historia

Nazwa Meknes pochodzi od berberyjskiego plemienia Miknas pochodzących z południa Tunezji. Osada nie była znacząca, rozwijała się w cieniu Volubilis. Dopiero w X wieku, gdy wbudowano tu fortecę, zaczęło zyskiwać na znaczeniu, acz nieznacznie. Duży rozwój Meknesu wiąże się z rządami sułtana Isma’ila (1672–1727), który nie tylko przeniósł tu swoją stolicę, ale również przebudował miasto. Z tego okresu pochodzi układ centrum miasta. Po śmierci sułtana stolicę przeniesiono z Meknesu, miasto stopniowo traciło na znaczeniu i uległo poważnym zniszczeniom podczas trzęsienia ziemi w 1755.

Sułtan Muhammad III  (panował w latach 1757–1790) zaczął odbudowę i przebudowę miasta. Obecny kształt pochodzi z tego okresu. Natomiast marginalizacja Meknesu postępowała. Zaś przeniesienie stolicy z pobliskiego Fezu do Rabatu w czasach francuskich, jeszcze bardziej to przypieczętowało. Nie ma znaczenia, że Francuzi próbowali tu budować nowe miasto na obrzeżach. Dziś jest istotnym przystankiem turystycznym po drodze do Fezu i korzysta też z rozwoju ekonomicznego tego drugiego. Razem z Fezem stanowią najważniejsze centra regionu.

Meknes i brama Bab el-Mansour

To co najbardziej charakterystyczne i zapadające w Meknesie, to bramy do medyny. I właściwie na tym można skończyć. Prezentują się bardzo ładnie. Niektóre z nich, jak choćby Bab el-Mansour (Bab Mansour, Brama Mansura, Bab Mansur al-’Alj) uchodzą za symbol tego kraju. Owszem jest wiele podobnych bram, ta należy do jednej z najbardziej typowych. Jest duża i robi wrażenie.

Bab el-Mansour
Bab el-Mansour

Więzienie dla chrześcijan w Meknesie

Dość ciekawym miejscem są też pozostałości dawnego zamku. Znajdują się tu zarówno ogrody, jak i kilka innych budowli, w tym więzienie dla chrześcijan. Nazwa brzmi strasznie, ale na szczęście jest tylko historyczna. Kiedyś przetrzymywano tu porwanych niewolników chrześcijańskich, zanim zostali sprzedani. Obecnie można zwiedzać ten budynek. Niestety podczas ramadanu może być z tym problem. Więzienie było częścią pałacu sułtana. Obok znajdowała się spiżarnia.

Meknes, mury i minaret Wielkiego Meczetu. Meczet podobno wybudowano w XII wieku, minaret w czasach Muhammada III.
Meknes, mury i minaret Wielkiego Meczetu. Meczet podobno wybudowano w XII wieku, minaret w czasach Muhammada III.

Meknes: Pałac królewski

Jak w wielu innych miastach Maroka, tak i tu znajduje się pałac królewski. W końcu to jedna z czterech cesarskich stolic. Podobnie jak w innych miejscach, tak i tu można co najwyżej podejść do bramy wejściowej do pałacu i zrobić sobie zdjęcie. Za to bez większych problemów da się zajrzeć do części ogrodów królewskich, gdzie znajduje się między innymi pole golfowe. Pałac wznoszono za panowania Moulaja Isma’ila. Dziś tylko część obiektu pozostaje nadal pałacem. Reszta została wchłonięta przez medynę.

Mury blisko pałacu królewskiego
Mury blisko pałacu królewskiego

Zwiedzanie medyny i centrum Meknesu

Reszta zaś cóż, nie wyróżnia się na tle Maroka. Przybywa tu wielu turystów, przejazdem, ale to dokładnie kolejny suk z wielu. Wybija się oczywiście wielki meczet z minaretem i 11 bramami. Medyna historycznie jest bardzo istotna a przy tym dobrze zachowana, dlatego trafiła na listę UNESCO, ale dziś niekoniecznie. Zresztą widać, że miasto najlepszy okres ma już za sobą. Grunt, że jest tu spokojnie, a turyści raczej nie są nagabywani.

Meknes ciut dalej od centrum
Meknes ciut dalej od centrum

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak marokański
Meknes
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły