Spacerowanie między i nad drzewami, czyli tak zwany z angielska treewalk systematycznie zdobywa coraz większą popularność. Tego typu atrakcje są przede wszystkim interesującym pomysłem na połączenie obcowania z naturą, spacerem oraz edukacją. Zaś wielu ciekawostek mogą dowiedzieć się nie tylko najmłodsi. Jednym z takich miejsc jest położona w majestatycznych karkonoskich lasach Ścieżka w koronach drzew (czes. Stezka korunami stromů).
Spis treści
Ścieżka w koronach drzew: Spacer i edukacja
Karkonoska Ścieżka w koronach drzew znajduje się w Jańskich Łaźniach w Czechach, nieopodal polskiej granicy (przejście Lubawka lub Mała Upa) na zboczu Czarnej Góry. Ścieżka to trasa spacerowa zawieszona pomiędzy drzewami, licząca 1300 metrów. Na końcu zaś znajduje się wieża, z której możemy podziwiać okolicę.
Ścieżka w koronach drzew to nie tylko spacer pośród zieleni, ale także okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego o drzewach, jak również o faunie Karkonoskiego Parku Narodowego. Choćby tego, że wśród nich zaś znajduje się endemiczny gatunek ślimaka. Oczywiście jest on znacznie mniejszy, niż jego podobizny poukrywane na obszarze ścieżki.
Trasa wpierw wiedzie pomostem, który pnie się ku górze i widzimy drzewa z innej perspektywy, potem zaś dochodzimy do wieży. Interesujące jest także wejście do wieży – wspinaczkę zaczyna się niejako spod korzeni, a tablice informacyjne i grafiki opowiadają o warstwach gleby, procesach glebotwórczych i pedofilach. W ekologii tym terminem określa się organizmy bytujące w glebie.
Ścieżka w koronach drzew: Wieża i zwiedzanie
Punktem kulminacyjnym jest wejście na spiralną wieżę o wysokości 45 metrów. Wtedy jesteśmy naprawdę ponad koronami drzew. Mijamy zarówno młode drzewka, jak i te najstarsze, które liczą sobie około 150 lat.
Wszystkie napisy są po czesku i angielsku. Ale tym razem nasi południowi sąsiedzi zadbali o turystów z Polski i Niemiec. Można ściągnąć darmową aplikację, by móc przeczytać całą informację w swoim języku. Oprócz podanych wprost tabliczek, mamy tu także zadania w stylu pytanie – odpowiedź, czy różne gry edukacyjne.
Na szczególną uwagę na ścieżce zasługuje bardzo dobry dobór tematów w stosunku do miejsca. Przechodząc obok grzybów porastających drzewa dostajemy nie tylko ich opis, ale też jest tu wskaźnik pokazujący dokładną lokację tych symbiontów na pobliskim drzewie. Niektóre z takich rzeczy idąc spokojnym spacerem można by zwyczajnie pominąć. A tak widać, że zostało to dobrze przemyślane i wypracowane.
Ścieżka w koronach drzew: Atrakcje dla najmłodszych
Dla najmłodszych przygotowano też dodatkowe atrakcje w postaci trudniejszych i bardziej „ekstremalnych” do przejścia fragmentów, gdzie trzeba wspierać się linami. Oczywiście jest to w pełni bezpieczne i nastawione na zabawę.
Trochę inaczej jest z wieżą, na której czasem czuć silniejszy wiatr. Nie tylko podmuch na twarzy, ale także to, że wprowadza on całą konstrukcję w drgania. Może być to nie do końca komfortowe dla osób cierpiących na lęk wysokości. W każdym razie wieżę można w najgorszym przypadku ominąć. Za wieżą zlokalizowano sklep, toalety i bar.
Parking i dojazd
W samych Jańskich Łaźniach są trzy duże parkingi, bezpośrednio przy ścieżce jest parking P2 i na niego warto się kierować w pierwszej kolejności. Parkingi są płatne i przynajmniej na P2 można było płacić kartą (co w Czechach nie jest oczywistością). Same Jańskie Łaźnie są znane w Czechach jako kurort narciarski. Z Wrocławia samochodem jedzie się tu jakieś 2,5 godziny.
Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 220 koron (około 36 złotych), dla dzieci 180 koron, zjeżdżalnia jest dodatkowo płatna. Bilety można kupić też wcześniej na stronie StezkaKrkonose.
Do końca października co niedzielę odbywają się pokazy ptaków drapieżnych. Za bilety można płacić kartą.
Bilet wstępu z karkonoskiej Ścieżki koronami drzew warto zachować, gdyż uprawnia on do zniżki w wysokości 1 euro na inne podobne obiekty: Ścieżkę w koronach drzew w miejscowości Lipno nad Wełtawą (niedaleko czesko-austriackiej granicy) i w Baumwipfelpfad Bayerischer Wald (Park Narodowy Hainich, około 90 kilometrów od ścieżki w Lipnie). Ścieżkę koronami drzew można też przebyć w Słowacji w miejscowości Bachledka (to już niedaleko od Zakopanego).
My podobną ścieżkę – choć bez wieży – mieliśmy przyjemność odwiedzić w Nowej Zelandii: Redwood Treewalk niedaleko miasta Rotoura. Poniekąd częściowo podobny był też kanion Okatse w Gruzji.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak czeski | ||
Ścieżka w koronach drzew |