Kordoba (Córdoba): zwiedzanie, most i Volantis z „Gry o tron”

Kordoba

Andaluzja to miejsce nakładania się kultur. Iberyjczycy i Maurowie zostawili po sobie trwały ślad także w Kordobie (hiszp. Córdoba). Ale nie tylko oni. Kordoba przyciągnęła też twórców z HBO. Jednym z ciekawszych, z filmowego punktu widzenia, zabytków miasta jest stary most Puente Romano, pochodzący z czasów rzymskich. Przeprawę przez rzekę Gwadalkiwir pierwotnie wybudowano jeszcze za czasów Cezara Augusta. Wiele razy ją przebudowywano, ale do dziś jest to most szesnastołukowy. Czyli mniej więcej taki, jakim zbudowali go Rzymianie. Oczywiście Kordoba to także inne zabytki, a samo zwiedzanie nie powinno ograniczać się do mostu.

Kordoba zwiedzanie: Mostrz Rzymski
Kordoba, zwiedzanie warto zacząć od okolic Mostu Rzymskiego, na którym filmowcy wykreowali Volantis (za pomocą grafiki komputerowej)

Kordoba, Rzymski Most, Volantis i GOT

Rzymski Most jest widoczny w „Grze o tron”, choć oczywiście w dość mocno zmienionej formie. Zachowały się łuki i sama przeprawa, ale komputerowo dołożono całą nadbudowę. W ten sposób powstało miasto Volantis ze swoim Długim Mostem. Filmowcy z HBO kręcili tu zdjęcia w październiku 2014. Oczywiście zamknięto tę przeprawę na czas zdjęć. Nie stanowi to problemu, gdyż obecnie most jest używany jedynie przez pieszych (ew. rowerzystów), a jednocześnie tamten okres roku nie był też sezonem turystycznym.

Volantis i Długi Most w „Grze o tron” (HBO). Dolna część to stary most rzymski w Kordobie, górna grafika komputerowa.
Volantis i Długi Most w „Grze o tron” (HBO). Dolna część to stary most rzymski w Kordobie, górna grafika komputerowa.

Volantis pojawiło się w piątym sezonie serialu, a także w powieści „Taniec ze Smokami” George’a R.R. Martina. W obu wersjach przebywał tu Tyrion Lannister, acz w trochę odmiennym towarzystwie i ciut innych okolicznościach. Sezon piąty „Gry o tron” to pierwszy, w którym ekipa HBO zawitała do Hiszpanii i odwiedzili kilka bardzo ciekawych miejsc w Andaluzji. W szóstym sezonie ukazano jeszcze więcej Hiszpanii. Ekipa ponownie wróciła też do Kordoby. Książkowy, a co za tym idzie serialowy Długi Most jest wprost inspirowany mostem we Florencji, ale nie był to historyczny ewenement. Podobne znajdowały się w wielu innych miejscach Europy (choćby w Bath), czy nawet poza nią (Bursa).

Kordoba
Widok na Kordobę z Mostu Rzymskiego

Samo Volantis w serialu jak i w książkach jest wspominane wcześniej. Dodana w serialu postać Talisy Maegyr (potem Stark) właśnie pochodzi z tego miasta. Nic dziwnego, że w końcu ukazano też słynny długi most. Wzbogaca to narrację świata przedstawionego.

Warto dodać, że w lutym podczas rozdania 14. nagród Visual Effects Society twórcy „Gry o tron” dostali nagrodę za wykreowane środowisko w serialu, właśnie za Volantis.

Katedromeczet - Mezquita (Kordoba)
Katedromeczet, czyli Mezquita (Kordoba), zdecydowanie najważniejszy zabytek w mieście

Historia Kordoby

Początkowo była to osada iberyjska, nie wiadomo dokładnie kiedy powstała. Od III wieku miasto było związane z Kartaginą, a od II się kolonią rzymską Hispania Ulterior. W czasach Oktawiana Augusta nadano miastu nazwę Corduba. Wielki rozwój miasta nastąpił po 711 roku naszej ery, gdy zostało ono zdobyte przez Arabów. Szybko stało się stolicą niezależnego emiratu. W 929 ogłoszono tutaj niezależny od Bagdadu Kalifat Kordoby. To zdecydowanie szczytowy okres rozwoju miasta. Szacuje się, że w tym okresie mogło tu mieszkań nawet milion osób i było to najważniejsze miasto w tej części basenu Morza Śródziemnego.

Ten złoty wiek skończył się po 1002 roku, gdy nastąpił okres walk o władze. W efekcie Kalifat rozpadł się na kilka mniejszych państw (w tym Saragossę czy Sewillę) w 1031, co doprowadziło w rezultacie do osłabienia Arabów. Dwa wieki później, w 1236, chrześcijanie w ramach rekonkwisty odbili Kordobę. Wówczas miasto stało się centrum handlowym, ale już nie o tak wielkim znaczeniu. Dalsze osłabienie pozycji nastąpiło w XVI, z powodu niepokojów (wypędzanie mniejszości), ale również zarazy. Potem miasto nie podniosło się już w znaczący sposób. Nie pomogła mu industrializacja w XX wieku. Turystycznie, choć istotne, jest tylko jednym z kilku ośrodków Andaluzji. Dziś raczej jest to spokojne i mniejsze miasteczko, w którym tylko widać cień dawnej świetności.

Inne atrakcje Kordoby: Katedra i meczet

Będąc w Kordobie warto też zwrócić uwagę na kilka innych miejsc. Przede wszystkim interesująca jest Mezquita. To katedro-meczet. W swojej historii świątynia ta była zarówno meczetem (budowa zaczęła się w 786 i wykorzystano tu pozostałości po kościele św. Wincentego Męczennika) jak i kościołem chrześcijańskim, przez pewien okres prawie jednocześnie. Był to jeden z największych meczetów, zaś po rekonkwiście chciano tę budowlę zniszczyć. Ocalała właśnie dlatego, że zamieniono ją na kościół. Obecnie jest to katedra, ale ślad po islamie został bardzo widoczny. To sprawia, że jest to szalenie interesująca budowla i piękny element nakładania się dwóch kultur. Mezquita jest swoistą odwrotnością Hagii Sofii w Istambule, tam ostateczny kształt nadali muzułmanie. Tu w przypadku chrześcijan o tyle intrygujące jest to, że zdobienia islamskie pozostały i nadal są istotną, integralną częścią czynnej świątyni. Kordoba w ciekawy sposób łączy historię hiszpańską, rzymską i islamską (Kalifat Kordoby) oraz żydowską społeczność, to właśnie widać w centrum.

Zamek (alcazar) w Kordobie
Zamek (alcazar) w Kordobie

Zamek w centrum Kordoby

Jak wiele szanujących się miast Hiszpanii, Kordoba może pochwalić się też zamkiem, czyli po tutejszemu Alkazarem. Ten też pierwotnie został zbudowany przez władców muzułmańskich, Umajjadów. Jednak niestety ich wpływ obecnie nie jest już tak dostrzegalny. Widać wiele elementów późniejszych.

Juderia
Juderia, dzielnica żydowska, której zwiedzanie jest jedną z atrakcji Kordoby ze względu na malownicze uliczki

Dzielnica żydowska

W Kordobie widoczny jest też wpływ jeszcze jednej kultury, żydowskiej. Część starego miasta to tak zwana Juderia, czyli dzielnica żydowska. Zwiedzić można choćby synagogę, o ile nie będzie tam zbyt dużo chętnych (zwłaszcza wycieczek). A przede wszystkim spokojnie da się pochodzić wąskimi alejkami, co najwyżej przeciskając się przez kolejnych turystów.

Muzeum walk byków
Muzeum walk byków

Kordoba: Muzeum walk byków

Miejscem mało obleganym, ale chyba dość istotnym dla poznania Hiszpanii jest muzeum walk byków. Nie jest ani największe, ani najbardziej znane w kraju, co jednak sprawia, że zainteresowanie nim jest też mniejsze. Pozwala wejść dość mocno zarówno w romantyczną historię korridy, jak i jej praktyczne aspekty, acz bez przelewu krwi. Z pewnością nie odda to emocji towarzyszących takiemu widowisku, ale z drugiej strony chyba skutecznie pozbawia je pewnej magii.

Kordoba: Zwiedzanie

W Kordobie, podobnie jak w innych miastach w Hiszpanii, są podziemne parkingi, praktycznie w samym centrum. Płatne, ale bardzo wygodne. W sam raz na jednodniowy wypad. Most jest praktycznie w samym centrum, naprzeciwko katedro-meczetu, więc jest dość łatwy do zwiedzenia. Centrum miasta jest wpisane na listę UNESCO w 1984.

Uliczki Kordoby
Uliczki Kordoby

Dojazd do Kordoby

Kordoba nie ma własnego lotniska. Najłatwiej jest się tutaj dostać z Malagi, Sewilli, względnie Madrytu posiłkując się autokarami bądź koleją. Lub jak sugerowaliśmy wcześniej wynajętym samochodem.

Podróżując szlakiem filmowym dalej pozostaniemy przy „Grze o tron”, ale następnym razem przeniesiemy się na Maltę. A do Hiszpanii jeszcze wrócimy i to z „Grą o tron”.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak hiszpański
Kordoba
Szlak filmowy
Kordoba („Gra o tron”)
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły