Góra Nebo, Jordania: Mojżesz i widok na ziemię obiecaną

Góra Nebo

Biblijny exodus to historia Mojżesza, który wyprowadza swój lud z Egiptu i wiedzie do ziemi obiecanej. Opowieść powszechnie znana, jak nie z religii, to przynajmniej z wielu adaptacji filmowych. Od „Księcia Egiptu”, „Dziesięciorga przykazań” zaczynając, a ostatnio na „Exodusie: Bogach i królach” Ridleya Scotta kończąc. Choć w filmach często pomijana góra Nebo (hebr. הַר נְבוֹ , arab. جبل نيبو, Dżabal Nībū) w oryginale odegrała ważną rolę. Bo to właśnie stąd Mojżesz zobaczył ziemię obiecaną.

Biblijna góra Nebo

Oryginalna historia z „Księgi Wyjścia” kończy się w sposób słodko-gorzki, co nie zawsze jest pokazywane w filmach. Mojżesz po 40 latach wędrówki dociera na górę Nebo, skąd widzi Kanaan (czyli Ziemię Obiecaną, późniejsze państwo Izrael). Jednak nie wchodzi do ziemi obiecanej, umiera wkrótce po tym, jak ją zobaczył. Góra Nebo to ostatni etap jego wędrówki. To góra, z której spogląda na ziemię obiecaną. Biblia wymienia to wzniesienie z nazwy w Księdze Powtórzonego Prawa rozdział 34, 1-3.

Nebo to miejsce, które pojawia się w wielu religijnych produkcjach, tak żydowskich jak i chrześcijańskich, ale bardzo rzadko można zobaczyć je w kinie. Najczęściej są to programy dokumentalne czy podróżnicze. To także miejsce pielgrzymek. Można tu spotkać zarówno pątników, jak i ciekawskich turystów.

Sanktuarium Mojżesza

Sanktuarium na górze Nebo nie jest tłumnie odwiedzane. Często jest tylko krótkim przystankiem na trasie. Ale jest na tyle niewielkie, że czuć obecność innych ludzi i czasem trzeba się przeciskać. Gdy tam byliśmy, w dużej części było zamknięte i remontowane. Odwiedzających było jednak sporo. A do zobaczenia były pomniki pamiątkowe, małe muzeum i ogród. Jednak najbardziej charakterystyczne miejsca tej góry to krzyż z wężem i punkt widokowy na Izrael. Niestety w tym wypadku trzeba mieć szczęście, bo widoczność nie zawsze jest dobra.

Krzyż z wężem to oczywiście nawiązanie do biblijnej wędrówki Żydów przez pustynie. Gdy kąsały ich węże, za brak wdzięczności i wielu z nich pomarł, Mojżesz słuchając Boga stworzył miedzianego węża i umieścił go na palu. Każdy kto spojrzał na węża, został uleczony.

Jako miejsce kultu góra Nebo działa od IV wieku naszej ery. Mniej więcej z VI wieku pochodzą pozostałości najstarszych mozaik, które także można tutaj oglądać. Miejsce rozpropagowała także pielgrzymka Egeria, która donosiła, że był to kościół z grobem Mojżesza. Z czasem, zaczęto mówić o tym, że to bardziej wspomnienie lub symboliczny grób, także dlatego, że według Księgi Powtórzonego Prawa (34:6) nikt nie powinien znać miejsca spoczynku Mojżesza. Dawna bazylika była wielokrotnie przebudowywana. Od 1932 tereny te wykupiła franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej. Od 1989 trwały prace nad tym by miejsce to lepiej eksponować i wykorzystać. Tak by zabezpieczyć mozaiki (z czasem zaczęto odkrywać nowe podczas prac archeologicznych), ale też stworzyć nowoczesne miejsce kultu. Za zabezpieczenie mozaik odpowiadali specjaliści z Oksfordu. Nowa bazylika została wybudowana na ruinach starej w 2007, ale oficjalnie otworzono ją w 2016. To nowy kościół, ładny, ale skromny i stylowy, nie wyróżniający się zbytnio.

Dojazd do góry Nebo

Przy wejściu do kompleksu sanktuarium kupuje się bilet wstępu, można za darmo zaparkować. Nieopodal jest też restauracja. Najważniejsze jest to, że właściwie wjeżdża się na samą górę. Góra ma w najwyższym punkcie 808 m n.p.m. Wejście na górę więc jest stosunkowo łatwe, bo wchodzi się tu z parkingu. Nie ma tu szlaków trekkingowych prowadzących bezpośrednio na górę, ale w okolicy jest kilka innych, z których można skorzystać by podziwiać okoliczne widoki. Nawet jest źródło Mojżesza.

Góra Nebo to miejsce interesujące, ale też nie zajmujące. W sam raz na krótką przerwę. Można tu też porównać sobie jak wygląda Izrael i Jordania. Większych różnic nie widać. Dojazd z Madaby dość wygodny, czy to samochodem czy taksówką. Zwiedzanie tej atrakcji Jordanii z Ammanu także jest możliwe, ale trzeba poświęcić więcej czasu na dotarcie. Uwaga, zatrzymuje się tu dużo wycieczek i grup pielgrzymkowych. To idealne miejsce na krótki postój. Godziny otwarcia i ceny można sprawdzić na stronie Kustodii Ziemi Świętej, bo strona sanktuarium nie jest aktualizowana.

Jeśli podobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak religijny
Góra Nebo
Szlak jordański
Góra Nebo
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły