Rezerwat Dana, czyli Jordania, górskie szlaki i biosfera

Rezerwat Dana

To jedno z tych miejsc w Jordanii, którym należało dać więcej czasu. Dana to słynny górski rezerwat biosfery, w którym można się zatrzymać, czy kempingować, a przede wszystkim podziwiać wspaniałe krajobrazy. To także największy rezerwat w całej Jordanii.

Rezerwat Biosfery Dana
Rezerwat Biosfery Dana

Rezerwat Dana: Dojazd

Sam dojazd jest trochę trudny, gdyż drogi prowadzące do tego miejsca nie należą do często używanych. Właściwie to wytyczony trakt po którym czasem przejeżdżają samochody. Żadnego asfaltu, tylko ubita ziemia.

Rezerwat szczyci się tym, że występuje tu ponad 700 gatunków roślin, 190 gatunków ptaków, 37 ssaków i 36 gatunków gadów (np. biczogony). W tym także wiele zagrożonych wyginięciem.

Rezerwat Dana
Rezerwat Dana

Rezerwat Dana: Wejściówki

Problemem może też być kupno wejściówki, co nie oznacza niemożliwości wejścia do rezerwatu. W naszym przypadku skierowano nas do obozu, do którego nie dotarliśmy. Schodząc sobie i podziwiając widoki spędziliśmy za dużo czasu na odbijaniu na bok i rozglądaniu się. Obóz nie był dla nas celem, bo i po co, skoro tam nie nocujemy. Ostatecznie bilet udało się kupić u kierowcy samochodu kursującego między obozem a wejściem. Ten przejazd jest darmowy (znaczy wliczony w cenę). Samochód zaś kursuje z góry na dół i z powrotem.

Skały w rezerwacie Dana
Skały w rezerwacie Dana

Spacerowanie po Rezerwacie biosfery Dana

Dana to doskonałe miejsce, by odpocząć i ponapawać się naturą. Choć, co tu dużo mówić, niekoniecznie kojarzy się z krajem arabskim. I chyba właśnie dlatego planując swój przejazd postanowiliśmy się jedynie tu zatrzymać. Wiedzieliśmy czego się spodziewać, ale niestety trzeba umiejętnie gospodarować czasem. Tu go nam trochę zabrakło, więc może innym razem?

Istnieje tu prawie dwadzieścia szlaków. Najbardziej znany z nich to Wadi Dana Trail. Są one dość dobrze opisane na oficjalnej stronie rezerwatu – tam też znajdziecie informacje jak zarezerwować noclegi wewnątrz rezerwatu. W praktyce sprawa ze szlakami wygląda dużo gorzej, bo ich oznaczenia wewnątrz rezerwatu są słabe mówiąc ogólnie. Najłatwiej natknąć się na turystyczne pozostałości, czyli słynne kamienne ludki, wyznaczające trasę. Natomiast o ile strona internetowa jest tu bardzo pomocna, by zachęcić nas do przyjazdu do Dany, o tyle dalej preferowana forma to wynajęcie przewodnika. Nie jest to warunek konieczny, ale tak tu to działa. Przewodników czy kierowców bez problemu można zamówić w miejscach noclegowych. Ci drudzy mogą nas zawieść na początek jakieś szlaku lub odebrać z jego końca.

Roślinność i skały (Dana)
Roślinność i skały (Dana)

Aspekty kulturowe i historyczne

Dana jest bardzo rozległym rezerwatem. Liczy sobie 308 km kwadratowych. Rezerwat biosfery utworzono w 1989. To także ciekawe miejsce ze względu na ludzkie osadnictwo. Pierwsi ludzie dotarli tu jakieś 6000 lat temu. Archeolodzy znajdowali tu pozostałości po Egipcjanach, Nabatejczykach czy Rzymianach, Bizancjum, a także pewne paleolityczne ślady. Zaś od 400 lat żyje tu plemię Ata’ta i to oni pewnie w dużej mierze obsługują dziś turystykę. Im pomagają najczęściej Beduini.

W Danie be z problemu można nocować, zarówno w wiosce jak i w kilku ośrodkach w ramach rezerwatu. To dobre rozwiązanie jeśli chce się samemu pochodzić po tych górach. A i można też spróbować tutejszej herbaty ziołowej. Zresztą mieszankę o nazwie Dana można kupić w różnych miejscach Jordanii.

Jeśli podobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak jordański
Dana
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły